Herman Miller: Jerome Caruso

Herman Miller: Jerome Caruso

Základní text

Ve svých dvanácti letech Jerome Caruso zjistil, čemu se chce v životě věnovat, a to poté, co ho známý jeho otce seznámil s průmyslovým designem a on se doslechl o soutěži společnosti General Motors. V rámci soutěže měli účastníci vytvořit návrhy futuristických automobilů. „Po celé měsíce jsem každý den po škole pracoval ve sklepě,“ vzpomíná Caruso. „Vyráběl jsem hliněný model auta, přenášel návrh na kus dřeva a ručně ho obráběl. Tehdy jsem si uvědomil, čím se chci živit – zejména poté, co jsem v soutěži uspěl.“

Caruso své designérské schopnosti zdokonalil v Evropě v průběhu šedesátých let. Jako postgraduální student na Univerzitě v Kodani současně pracoval v jedné z nejlepších designérských agentur ve městě. „Přistupovali k evropskému designu velice citlivě, což na mě velmi výrazně zapůsobilo,“ vzpomíná.

Když se rozhodl osamostatnit, přijal několik projektů ve Skandinávii. Ve svých 26 letech si otevřel kancelář v Bruselu a pracoval s klienty z Belgie, Velké Británie, Francie a Německa. Později se vrátil do Spojených států a znovu zde otevřel firmu o jediném zaměstnanci. Pestrá škála jeho projektů se pohybovala od návrhu prvního modelu digitálních hodinek společnosti Motorola až po návrh a výrobu první zcela kompletně strojově vyráběné stohovací židle pro americký smluvní trh (nyní součástí sbírky amerického umění v Uměleckém institutu v Chicagu).

Citace

"Čím větší výzva, tím zábavnější je objevovat řešení."

- Herman Miller: Jerome Caruso

Text

Caruso se nejvíce proslavil jako první a jediný designér společnosti Sub-Zero po více než 20 let, zodpovědný za jejich kompletní řadu sofistikovaných ikonických mrazniček a dalších revolučních produktů v tomto oboru, mezi něž patřily i jednotky pro skladování vína. Vymyslel revoluční systém mrazniček Sub-Zero, sestávající ze zásuvky a skříňky, který byl v roce 1995 magazínem Time zvolen do desítky nejlepších výrobků toho roku. Pro účely debutu společnosti Wolf v roce 2002, obchodního partnera společnosti Sub-Zero, navrhl v průběhu 18 měsíců celkem 25 nových kusů kuchyňského vybavení.

S více než 75 designovými patenty, které má na svém kontě, se Caruso snaží na vzniku svých produktů podílet velmi aktivně a baví ho všechny fáze jejich zrodu – tvorba konceptů, náčrtků, prototypů a technických řešení. „Čím větší výzva, tím zábavnější je objevovat řešení,“ říká. Zvláště se zajímá o židle a velice dobře si vzpomíná na výzvu, kterou představovala tvorba vysoce výkonné a mnoha cenami ověnčené židle Reaction společnosti Herman Miller, kterou navrhl se svým synem Stevenem.

Ale židle Celle společnosti Herman Miller byla podle něj „učiněným Mount Everestem zábavy“, usmívá se. „Na začátku jsem si představil vysoce technicky propracovaný, ‚inteligentní‘ povrch, který by mohl představovat řešení dokonalého pohodlí při sezení. Představoval jsem si stovky malých ‚buněk‘, z nichž každá byla tvořena podložkou se spirálovými pružinovými smyčkami, které současně poskytovaly podporu i reagovaly na různé části lidské anatomie. Po letech vývoje a experimentování odpovídá židle Celle přesně tomuto původnímu konceptu.“

I dnes, kdy pracuje ve svém prostorném a přirozeným světlem prostoupeném ateliéru v Lake Forest v Illinois, si Caruso designérský proces užívá stejnou měrou jako tehdy, když ho jako chlapec poprvé objevil. „Mým cílem vždy bylo propojit funkčnost a umění v produktech, které dokonale plní svou funkci a skvěle vypadají,“ říká.

Ceny a uznání

Cena Good Design, Chicago Athenaeum, 2003, řada horkovzdušných trub, řada Radiant Cooktop / Wolf Appliance Company
Cena IDSA, 2002, řada horkovzdušných trub, řada Radiant Cooktop / Wolf Appliance Company
Cena IDSA, 2002, židle Reaction / Herman Miller
Cena IDSA, 2001, jednotky pro skladování vína/Sub-Zero Freezer Co.
Zlatá příčka v ocenění Best of NeoCon, 1998, židle Reaction / Herman Miller
Cena Design Excellence, magazín Design Journal, 1998, židle Reaction / Herman Miller
Anketa Annual Design Review, magazín I.D., 1998, židle Reaction / Herman Miller
Deset nejlepších produktů roku, magazín Time, 1995, řada Sub-Zero 700 Cena IDSA, 1991, sedací systém Attiva / Thonet Industries
Cena IDSA, 1987, řada Sub-Zero 500