Knoll: David Adjaye

Knoll: David Adjaye

Základní text

David Adjaye je vnímán jako jeden z nejpřednějších architektů své generace. Narodil se v Tanzanii ghanským rodičům a na jeho tvorbu měla vliv celá řada aspektů, od afrického i současného umění, hudby a vědy až po běžný občanský život ve městech. V roce 1994 si založil svou první firmu, kde se díky rafinovanému použití materiálů a výjimečným sochařským schopnostem zapsal do povědomí jako architekt se silným výtvarným cítěním a vizí.


V roce 2000 své studio zreformoval, dostalo nové jméno Adjaye Associates a okamžitě získal několik prestižních zakázek. V Oslu navrhl Centrum Nobelovy ceny míru z již nepoužívaného vlakového nádraží, v Londýně se stal průlomovým jeho návrh pro Whitechapel Idea Store, který dal vzniknout novému přístupu k poskytování informačních služeb. Pozdější projekty v Londýně zahrnovaly Stephen Lawrence Centre s výukovými a komunitními prostorami, Rivington Place či  Bernie Grant Center pro múzická umění.


Adjaye Associates má nyní sídla v Londýně, Berlíně, New Yorku a Akkře a pracuje na projektech v Evropě, Severní Americe, Asii i Africe. Ve Spojených státech byl Adjaye architektem nové budovy Museum of Contenporary Art Denver, dvou veřejných knihoven ve Washingtonu DC a také několika soukromých inovativních rezidenčních projektů. V roce 2009 byl tým vedený Adjayem vybrán, aby navrhl nové sídlo Smithsonian National Museum of African American History and Culture v National Mall ve Washingtonu DC. 

Citace

"Kontext je neskutečně důležitý, ne napodobovat, ale stát se součástí místa, je nejdůležitějším posláním každé budovy. Chtěl jsem postavit takovou, která své okolí bere na vědomí, respektuje."

- Knoll: David Adjaye

Design by Knoll: David Adjaye


Design by Knoll: David Adjaye

Text

Adjaye často spolupracuje se současnými umělci na rozličných projektech a instalacích. Za všechny jmenujme například Horní místnost se třinácti obrazy Chrise Ofiliho či další instalaci s tímto tvůrcem v britském pavilonu na Bienále v Benátkách, jež dostala název Na dotek. Pavilon Thyssen-Bornemisza Art for the 21st Century byl navržen na bienále v Benátkách v roce 2005, aby ukázal projekce Olafura Eliassona s názvem Váš černý horizont. Tzv. Horní místnost je nyní součástí stálé expozice Tate Britain.


Adjaye také vyučoval na Royal College of Art, kde dříve sám studoval, a na Architectural Association School v Londýně. Zastával významné pozice rovněž na univerzitách v Pensylvánii, Harvardu a Princetonu. Podílel se také na dvou šestidílných sériích Dreamspaces o moderní architektuře (televize BBC) a vyzpovídal významné architekty Oscara Niemeyera a Charlese Correu (rádio BBC). V červnu roku 2005 představil BBC dokumentární film Budování Afriky: Architektura kontinentu. Materiál z Adjayeovy deset let trvajícího studia hlavních měst Afriky byl představen veřejnosti na výstavě Urban Africa v Design Museum v Londýně v roce 2010 a publikován jako African Metropolitan Architecture. Působil také jako umělecký ředitel GEO-graphics: Mapa uměleckých postupů v Africe, minulost a současnost, významné výstavy v Centre for Fine Arts v Bruselu. Poslední výstava jeho architektonického díla, David Adjaye: Output, se konala v Gallery MA v Tokiu.

Ceny a uznání

2021 - Royal Gold Medal

2021 - Crystal Award

2020 - Isamu Noguchi Award