Knoll: Frank Gehry

Knoll: Frank Gehry

Základní text

Frank Gehry, jeden z nejslavnějších architektů druhé poloviny 20. století, se proslavil posouváním hranic a zpochybňováním limitů architektury. Po studiích na Kalifornské univerzitě v Los Angeles pokračoval Gehry v postgraduálním studiu na Harvard Graduate School of Design. Působil na fakultách Harvardu a Yale a je členem Amerického institutu architektů. V roce 1972 získal Gehry prestižní Pritzkerovu cenu za architekturu.

Mezi jeho nejznámější stavby patří Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau, koncertní síň Walta Disneyho v Los Angeles, Vitra Design Museum v německém Weilu nad Rýnem a Tančící dům v Praze. Jeho kolekce nábytku z lepenky Easy Edges vytvořila nový precedens pro použití materiálů při výrobě nábytku.

Design by Knoll: Frank Gehry


Design by Knoll: Frank Gehry

Text

Gehry vytvořil svou kolekci ohýbaného nábytku pro společnost Knoll v roce 1992. Inspiroval se překvapivou pevností dřevěného koše na keře a snažil se plně propojit materiál a design a vytvořit konstrukčně i esteticky lehké mistrovské dílo. Vysvětlil to takto:

"Veškerý nábytek z ohýbaného dřeva se až dosud opíral o silnou a těžkou hlavní konstrukci a pak o pomocnou konstrukci pro sezení. Rozdíl v mých židlích spočívá v tom, že konstrukce a sedák jsou tvořeny stejnými neuvěřitelně lehkými štíhlými dřevěnými stropy, které plní obě funkce. Materiál tvoří jednotnou a kontinuální myšlenku. To, co to celé vytváří a dodává tomu neobyčejnou sílu, je propletený, košovitý charakter konstrukce."