Knoll: Jens Risom

Knoll: Jens Risom

Základní text

Jens Risom, první skutečný designér společnosti Knoll, nastoupil do mladé nábytkářské společnosti Hans Knoll na počátku 40. let 20. století jako jediný designér interiérů a nábytku. Jens se narodil v Dánsku známému architektovi Svenu Risomovi, rok pracoval ve Stockholmu a poté vystudoval prestižní Kundstandvaerkerskolen v Kodani.

V roce 1938 odešel Risom z Dánska do Spojených států, kde dva roky působil jako ředitel interiérového designu ve studiu Dan Cooper, Inc. v New Yorku a poté zahájil kariéru na volné noze se specializací na nábytek a textil. V této době se seznámil s Hansem Knollem. Spolupracovali na výstavě pro Světovou výstavu v New Yorku. Knoll požádal Risoma, který hledal promotéra a výrobce, aby mu pomohl navrhnout interiéry pro klienty v okolí New Yorku.

Text

Hans se staral o vztahy s klienty a Jens plánoval interiéry a navrhoval nábytek, když to bylo potřeba, a dvojice začala přijímat další designové projekty. V roce 1942 vytiskli první katalog Knoll, který obsahoval 15 kusů navržených Risomem - vůbec první nábytek objednaný přímo společností Knoll. Risom důmyslně pracoval v rámci omezení daných nedostatkem válečného materiálu a vyvinul několik židlí a stolů v podstatě s použitím zbytků dřeva a vyřazených nylonových popruhů z výroby padáků. Navzdory těmto omezením dokázal Risom navrhnout inovativní a skutečně moderní kusy nábytku, z nichž některé společnost Knoll znovu představila v roce 1994. V roce 1943 Risom opustil společnost Knoll a vstoupil do americké armády. V roce 1946 se vrátil do Spojených států a založil vlastní designérskou firmu Jens Risom Design, kterou vedl až do počátku 70. let. Po prodeji své firmy se Risom přestěhoval do Connecticutu a založil poradenskou firmu v oblasti designu. Je správcem Rhode Island School of Design a v roce 1996 byl dánskou královnou Margrethe povýšen do rytířského řádu.