Knoll: Ludwig Mies van der Rohe

Knoll: Ludwig Mies van der Rohe

Základní text

Ludwig Mies van der Rohe je považován za jednu z nejdůležitějších postav v historii architektury. Jeho filozofie „méně je více“ se stala charakteristickou pro funkcionalismus a celé moderní umění. Legendární kariéra architekta začala v malé kamenické dílně jeho otce, kde poznával nejrůznější materiály a jejich struktury. Vyučil se u nábytkového designéra Bruna Paula v Berlíně, posléze nastoupil do firmy Petera Behrense, architekta a malíře, jenž stál v čele světového modernismu. V roce 1912 si Mies v Berlíně založil vlastní architektonickou společnost. Prostřednictvím nábytku, rezidenčních projektů a mimořádných, ač nerealizovaných konceptů mrakodrapů, si získal uznání jako přední postava německého modernismu. 

Citace

"Architektura začíná, když k sobě opatrně poskládáte dvě cihly. Tam je začátek."

- Knoll: Ludwig Mies van der Rohe


Design by Knoll: Ludwig Mies van der Rohe

Text

Van der Rohe navrhl mimo jiné také německý pavilon pro průmyslovou výstavu v Barceloně v roce 1929. Jeho návrh, zahrnující rytmické uspořádání horizontálních a vertikálních rovin skla, kamene a kovu, se stal experimentem ve volně plynoucím prostoru. Van der Rohe se tím výrazně zasadil o změnu tehdejšího architektonického standardu „krabice v krabici“, neboť zde rozrušil rozdíl mezi místnostmi či vnitřními a vnějšími prostory. Součástí výstavy byla i věhlasná Barcelona Chair s otomanem, které měl nabídnout španělskému králi a královně jako místo k odpočinku. Barcelonský pavilon i židle v něm umístěné jsou všeobecně uznávány jakožto milníky moderního designu.


Architekt sloužil později také jako víceprezident Deutscher Werkbund a ředitel Bauhausum a to od roku 1930 až do jeho uzavření v roce 1933. Roku 1938 emigroval do Spojených států, aby se zde stal děkanem architektury na Armor Institute (později Illinois Institute of Technology). Van der Rohe v rámci své praxe v Chicagu navrhl portfolio budov, které změnily tvář americké institucionální architektury – příkladem mohou být kampus IIT a budova Seagram v New Yorku. Na IIT vyučoval mladou a nadanou Florence Knoll, s níž se později spřátelil a jež ho vždy označovala za svého nejvlivnějšího mentora. V roce 1948 udělil firmě Knoll exkluzivní práva na výrobu jeho nábytku včetně kolekce Barcelona, židle Brno a série MR.

Ceny a uznání

1959 - Pour le Mérite;

1959 - Royal Gold Medal;

1960 - AIA Gold Medal;

1963 - Presidential Medal of Freedom