Knoll: Marcel Breuer

Knoll: Marcel Breuer

Základní text

Marcel Breuer, chráněnec zakladatele Bauhausu Waltera Gropiuse, je především oceňován pro své úspěchy v oblasti architektury a nábytkářství. Breuer byl na počátku 20. let studentem, postupně se však vypracoval na tesařského mistra v Bauhausu. V jeho díle je patrná snaha sladit rozměr funkční a umělecký, což byla také filozofie celého Bauhausu. Během své práce zde představil Breuer svou revoluční kolekci nábytku ze svářených trubek, jež měla výrazný dopad na  moderní interiérový design. Kolekce byla inspirována konstrukcí jízdních kol a byla vyrobena za použití instalatérských technik. Jeho první návrhy, včetně Wassily, se staly skutečnými ikonami moderního nábytkářství.

Citace

"Umělec pracuje s nejvyšším nasazením citu. Technik pracuje s nejvyšším nasazením logiky."

- Knoll: Marcel Breuer

Design by Knoll: Marcel Breuer


Design by Knoll: Marcel Breuer

Text

Po soukromé praxi působil Marcel Breuer jako profesor na Harvard's School of Design pod vedením Waltera Gropiuse. Breuer byl oceněn jako první architekt, který měl vlastní výstavu v Metropolitan Museum of Art. V roce 1963 začal Breuer pracovat na svém patrně nejznámějším architektonickém projektu Whitney Museum of American Art v New Yorku.


Přestože Breuer nikdy nepracoval přímo pro Knoll, stal se velmi vlivnou postavou v historii této společnosti. Byl totiž prvním mentorem Florence Knoll během jejího působení v kanceláři Waltera Gropia ve 30. letech 20. století. Breuer mimo jiné také navrhl, aby Hans Knoll najal Eszter Haraszty, pozdější ředitelku Knoll Textiles, jež je odpovědná za mnoho známých barevných kombinací z dílny Knollu.


Breuer nakonec prodal svou kolekci nábytku italské společnosti Gavina SpA. Z velké části to byla právě kolekce Breuer, která motivovala Knoll k akvizici Gavina v roce 1968. Spolu s židlemi Wassily kolekce zahrnovala také židle Cesca a kolekci stolů Laccio, jež se staly doslova klasikou moderního designu.

Ceny a uznání

1968 - AIA Gold Medal