Knoll: Richard Schultz

Knoll: Richard Schultz

Základní text

Richard Schultz se stal nedílnou součástí příběhu firmy Knoll. Po dokončení studia strojního inženýrství a designu na Iowa State University a Illinois Institute of Technology v Chicagu se Schultz připojil ke Knollu v roce 1951. Jeho prvním úkolem bylo pomáhat Harrymu Bertoiovi při vývoji a výrobě věhlasné Bertoia Wire Collection. To vedlo k osmnáctiměsíčnímu pobytu v Evropě, jenž obnášel především dohled nad výrobou Bertoiových návrhů u dceřiných společností a držitelů licencí Knoll. Po návratu do USA nastoupil do oddělení vývoje v továrně Knoll v East Greenville.

Citace

"V momentě, kdy jsem začal jsem se studiem architektury, fotografie, produktového designu a grafického designu, jsem se cítil znovuzrozený. Od samého začátku jsem se do toho kompletně ponořen."

- Knoll: Richard Schultz


Design by Knoll: Richard Schultz

Text

Schultz se nejvíce proslavil svými návrhy venkovního nábytku. Jeho elegantní Petal Table, představený v roce 1960, získal cenu v kategorii design od časopisu Industrial Design. Chaise Lounge 715 s rámem z ocelových drátů, jenž byl představen v následujícím roce jako doplněk sbírky Bertoia, vybralo Museum of Modern Art roku 1963 pro svou stálou sbírku. Poté, co se Florence Knoll přestěhovala do přímořského domu na Floridě, začala návrhářskému týmu posílat rezavé kusy nábytku a požádala je, aby vyvinuli kusy vhodné do slaného a vlhkého klimatu. Schultz poslal v roce 1966 odpověď, a to v podobě hliníkové Leisure Collection. Po odchodu z Knollu pokračoval Schultz v úspěšné kariéře navrhování venkovních kolekcí pro své vlastní designové studio. V roce 2012 získal Knoll od Schultze licenci na jeho design, což umožnilo opětovnou realizaci mnoha jeho klasických návrhů.

Ceny a uznání

1967 - International Design Award A.I.D.