Herman Miller: Sam Hecht a Kim Colinová

Herman Miller: Sam Hecht a Kim Colinová

Základní text

Kontrasty a tvůrčí napětí mezi nimi, to jsou prvky, které definují dílo Sama Hechta a Kim Colinové. Jejich návrhy odrážejí jak pečlivou pozornost věnovanou detailům předmětu, tak i promyšlený ohled na jeho kontext. Proto hodnotí úspěch svých návrhů „nejen v závislosti na prodejnosti či věhlasu, ale také s ohledem na jejich celkový přínos danému oboru (a doufáme, že také životnímu prostředí)“.

Designéři Sam Hecht a Kim Colinová z londýnské společnosti Industrial Facility vytvářejí věci, které vyvažují potřebu žít úplným životem s touhou věci zbytečně nekomplikovat. Hechtův britský hloubavý přístup a pozornost vůči detailům ideálně doplňuje kalifornskou architektonickou vnímavost Colinové. Společně vytvářejí nábytek a produkty, které se vztahují k prostředí, v němž jsou používány.

„Usilujeme o to, aby se naše produkty snadno používaly, aniž by to bylo na úkor jejich funkčnosti,“ říká Colinová. „Výsledkem je jistá rovnováha, v rámci které jsou tyto produkty relevantní a trvalé,“ dodává Hecht.

Jejich studio Industrial Facility se nachází ve čtvrti Clerkenwell ve středu Londýna, což je samo o sobě místo plné protikladů, stylové a profesionální, které je domovem myslitelů a bavičů. Jejich studio zaměstnává malý počet osob s rozmanitým nadáním.

„Každý z nás pochází z jiné části světa,“ podotýká Colinová, „a neustále spolupracujeme na nápadech, metodách a názorech. Naše práce nikdy nevzniká v kulturní izolaci, a proto atmosféra v naší firmě připomíná příjemné, zhuštěné mezinárodní sousedství, které je efektivní, plné energie a uspokojující.“

Hecht k tomu dodává: „Designový proces je pro nás v zásadě spíše sérií rozhovorů. Výsledkem je jistá rovnováha, protože celý proces a výsledek v podstatě znamená zachování těchto dvou různých přístupů.“

Citace

"Designový proces je pro nás v zásadě spíše sérií rozhovorů. Naše práce nikdy nevzniká v kulturní izolaci, a proto atmosféra v naší firmě připomíná příjemné, zhuštěné mezinárodní sousedství, které je efektivní, plné energie a uspokojující."

- Herman Miller: Sam Hecht a Kim Colinová

Design by Herman Miller: Sam Hecht a Kim Colinová


Design by Herman Miller: Sam Hecht a Kim Colinová

Text

Od chvíle, kdy v roce 2002 založili své studio, využívají Hecht a Colinová své „světské názory“ k návrhu předmětů, jejichž velikost se pohybuje od miniaturní až po architektonickou. Kromě spolupráce se společností Herman Miller navrhovali produkty také pro společnosti Yamaha (Japonsko), Mattiazzi (Itálie), Issey Miyake (Japonsko), Established & Sons (Velká Británie), Louis Vuitton a Tectona (Francie) a Muji (Japonsko). Společnost Herman Miller původně v roce 2008 oslovila jak Kim, tak Sama s nabídkou stát se jejich tvůrčími poradci.

Řada z jimi navržených předmětů se nachází ve stálých sbírkách muzeí, včetně Muzea moderního umění v New Yorku, Institutu umění v Chicagu, muzea Finlandia v Helsinkách, Muzea moderního umění v San Franciscu, Pompidou centra v Paříži, Státního muzea aplikovaných umění v Mnichově či muzea V&A v Londýně.

Colinová i Hecht oba obdrželi prestižní titul Královského průmyslového designéra (Royal Designer for Industry, RDI), jenž představuje nejvyšší poctu designérům pracujícím ve Velké Británii. Colinová svůj titul RDI obdržela v roce 2015 a stala se tak první ženou, které se této pocty dostalo. Hecht svůj získal v roce 2008. Jejich monografie s názvem Industrial Facility (publikovaná nakladatelstvím Phaidon Press v roce 2018) mapuje jejich portfolio.

Ceny a uznání

Královský průmyslový designer, 2015 (Colinová)
Stříbrná příčka v ocenění Best of NeoCon, stoly, Chicago (Locale), 2013
Nábytkový design roku, Muzeum designu, Londýn (Branca), 2011
Cena Habitare Collection 2011, veletrh Habitare, Helsinky (Branca), 2011
Nejlepší nábytek roku, cena Wallpaper, (TBC), 2010
Cena Bo Bedre, (TBC) 2010
Cena Japan G-Mark (4)
Královský průmyslový designér, 2008 (Hecht)
Cena IF German Gold (4)
Cena Design Plus (3)
Cena GQ (2)
Cena FX Designer of the Year, 2008
Cena IDEA (3)
Nominace na Designérskou cenu prince Phillipa, 2008
Cena Honorary Material ConneXion, 2007
Cena Japan Creative Award, 2007
Elle Decoration Best Kitchen Design, 2007
Grand Designs, (IF4000), 2006
Cena Red Dot (2)